Wozem Mikołaja do kina - kl.4b
15.01.2025 13:22Grudzień, to wyjątkowy miesiąc. Zaczyna się zima i wszyscy czekają na wizytę świętego Mikołaja.
Uczniowie klasy 4b w tym roku świętowali mikołajki w Kinie Planet Cinema. Czwartoklasiści dotarli do niego autobusem. Wcześniej zajmowali miejsca w saniach Mikołaja usytuowanych na Placu Pokoju, pozując do zdjęć. Uczniowie uczestniczyli w pokazie filmu List do świętego Mikołaja. Z zaciekawieniem, na dużym ekranie, oglądali oni perypetie głównego bohatera, który na kilka dni przed Bożym Narodzeniem uległ wypadkowi na saniach i trafił do szpitala. Potrzebował zastępcy...
Uczniom bardzo spodobał się film. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Również z uwagi na to, że w drodze powrotnej zostali oni poczęstowani przez górnika słodkościami.Kraków 23.11.2024r.
29.11.2024 12:5923 Listopada została zorganizowana wycieczka dla uczniów uczęszczających do świetlicy. Odbyła się ona pociągiem, a miejscem docelowym był Kraków.
Po przyjeździe do królewskiego miasta najpierw wszyscy poszli zwiedzać Kościół Mariacki, w którym podziwiali piękny ołtarz Wita Stwosza. Następnie udali się do pobliskich Sukiennic czyli najstarszej galerii handlowej w Polsce. W kościele Franciszkanów wycieczkowicze podziwiali witraż Bóg Ojciec oraz polichromie Bratki, których autorem jest Stanisław Wyspiański, patron naszej szkoły. Spacerek Plantami zaprowadził świetliczków do głównego celu ich wycieczki - wzgórza Wawelskiego. Tam pod okiem profesjonalnej przewodniczki zwiedzili komnaty królewskie. Zrobiły one wielkie wrażenie na dzieciach, co odzwierciedliło się w ilości pytań jakie zadawały oprowadzającej. Ostatnią atrakcją wyjazdu do Krakowa było Muzeum Bursztynu. Wszyscy wzbogacili się o porcję faktów i ciekawostek o pięknym morskim kamieniu oraz podziwiali kunsztowne prace jubilerskie z wykorzystaniem bursztynu.
Uczestnicy wyjazdu mieli co opowiadać rodzicom i z pewnością zapamiętają mnóstwo wartościowych informacji z krótkiego, ale intensywnego pobytu w Krakowie.Krakowska Matematyka
03.12.2024 12:2320.11. w naszej szkole odbył się dla klas V-VI konkurs Krakowska Matematyka. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczniów, dziewięciu chłopców i jedna dziewczynka. W tym roku konkurs miał temat Atrakcje w Krakowie i okolicach. Składał się z 4 zadań zamkniętych i 6 zadań otwartych. Zadania były dość trudne i wymagały od uczestników nie tylko sprawności rachunkowej, ale również umiejętności logicznego myślenia.
Wizyta w KL Auschwitz-Birkenau
22.11.2024 11:03Uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w bezpłatnym pobycie studyjnym w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Pobyt obejmował zwiedzanie ogólne oraz warsztaty w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Młodzież uczestniczyła w zwiedzaniu ogólnym obozu Auschwitz I, w tym bloku nr 6 oraz nr 11. Uczniowie podeszli pod ścianę śmierci, pod którą zapalono znicz i chwilą refleksji uczczono pamięć pomordowanych w obozie. Ważnym momentem było obejrzenie komory gazowej, krematorium oraz bloku zagłady ludności żydowskiej nr 27.
Druga część zwiedzania odbyła się w obozie Birkenau. Ósmoklasiści przeszli przez Alte Juden Rampe, mieli możliwość zobaczenia część baraków drewnianych tzw. kwarantannę oraz baraki murowane w kwaterze kobiecej i dziecięcej.
Po zwiedzaniu klasy brały udział w warsztatach prowadzonych w tak zwanym Starym Teatrze.
Tematem warsztatów był Los jednostki w rzeczywistości obozowej, Historia zapisana w przedmiocie oraz Los dzieci w KL Auschwitz.
W przypadku pierwszych zajęć uczestnicy warsztatów zapoznali się z różnymi typami postaw jakie reprezentowali więźniowie w obozie: moralność, odwaga, solidarność oraz towarzyszących im uczuć: głód, samotność, poniżenie. Wiedzę na ten temat czerpali z relacji świadków oraz informacji zdobytych podczas zwiedzania. Jednostkowe doświadczenia stały się punktem wyjścia do dyskusji o wpływie rzeczywistości obozowej na postępowanie osadzonych w obozie ludzi, uwrażliwiając młodzież na kwestie osadzenia konkretnych przeżyć obozowych w szerszym kontekście owej odrębnej rzeczywistości.
Podczas drugich warsztatów pt. Historia zapisana w przedmiocie głównym celem było przybliżenie historii byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz poprzez analizę historii wybranych przedmiotów należących do osób deportowanych do obozu. Uczestniczki i uczestnicy mieli okazję zobaczyć część unikatowych zbiorów PMA-B w formie fotografii. Każdy wybrany do zajęć przedmiot łączył się z losem osoby, który stanowił punkt wyjścia do rozmowy o rzeczywistości obozowej i indywidualnym doświadczeniu Auschwitz.
W trakcie warsztatów na temat losów dzieci w KL Auschwitz, uczniowie przygotowywali plakat ukazujący sytuację w obozie najmłodszych ofiar.
Młodzież wcześniej miała lekcje przygotowujące do wizyty w tym szczególnym miejscu, a po zakończeniu był czas na refleksję.Klasy 4 w Akademii Pana Kleksa
10.01.2025 09:22Podczas jesiennych lekcji języka polskiego w klasie 4a i 4b, uczniowie mieli okazję poczuć się jak bohaterowie lektury Akademia Pana Kleksa, przenosząc się w świat fantazji. Mieli możliwość osobiście sprawdzić, jak wygląda lekcja kleksografii, przędzenia liter czy geografii. Leczyli nawet chore sprzęty. Nie spotkali niestety profesora- Ambrożego Kleksa, ale otrzymali od niego wskazówki dotyczące pracy w jego szkole. Znaleźli je na kartach książki. Niektórzy czwartoklasiści przyjęli nawet nowe imiona, zaczynające się na literę A.
Uczniowie uczyli się obchodzenia z atramentem, robili kleksy na arkuszu papieru. Tworzyli później ciekawe wierszyki na temat atramentowych stworków. Naprawiali też drukarkę, poprawiając tekst zgodnie z treścią lektury. Na lekcji przędzenia liter powstały kolorowe, włóczkowe wyrazy dotyczące wydarzeń opisanych w książce. Dzięki nietypowym lekcjom języka polskiego czwartoklasiści mogli choć na chwilę przenieść się w magiczny świat Ambrożego Kleksa. A wesoła i żywa piosenka - Witajcie w naszej bajce dodawała wszystkim sił do pracy.
Atramentowe arcydzieła i nie tylko, można zobaczyć w krótkiej filmowej relacji.