7a i 7b w Centrum Dialogu i Modlitwy
17.06.2024 11:25Uczniowie klasy 7a i 7b po raz pierwszy przekroczyli progi Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Obejrzeli wystawę czasową Jan Paweł II Człowiek i Kultura przygotowaną przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. Odzwierciedla ona różne aspekty życia Papieża Polaka i jego zaangażowanie na rzecz kultury i edukacji. Wysłuchali wykładu ks. dr. Pawła Gałuszki, który wrócił uwagę na rolę rodziny w budowaniu szeroko pojętej kultury. Posłużył do tego obraz Vincenta van Gogha Pierwsze kroki. Po oficjalnej części odbył się piknik z grami i zabawami na świeżym powietrzu.
Tosia w wojewódzkim konkursie Echa poetica
13.06.2024 13:02W środę 29 maja w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu odbył się finał czterdziestej edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Echa Poetica. Wysłuchano 45 recytacji przygotowanych przez wybranych uczniów szkół podstawowych w trzech kategoriach wiekowych. Antonina Bulek z klasy 5a wzięła udział w tym finale. Zaprezentowała dwa utwory: wiersz Joanny Papuzińskiej i fragment prozy Elizy Piotrowskiej Ciocia Jadzia w Rzymie. Nagrodzono 15 najlepszych deklamatorów z województwa małopolskiego. Tosia zdobyła wyróżnienie. Jurorzy w swojej ocenie kierowali się doborem repertuaru, który miał być dostosowany do wieku uczestnika, interpretacją utworu, kulturą słowa i ogólnym wyrazem artystycznym. Gratulujemy Tosi i życzymy jej dalszych literacko-artystycznych sukcesów.
8a w Radiu Katowice
13.06.2024 12:59Halo, halo! Tu klasa 8a w Polskim Radiu Katowice i nie tylko...
Aby odczarować miasto Katowice, które zazwyczaj kojarzone jest z pracą górników czy kopalniami, tegoroczni ósmoklasiści wybrali się przewrotnie do radia i na laserowy paintball.
W poniedziałkowy czerwcowy poranek uczniowie klasy 8a wraz z opiekunami wyruszyli pociągiem do stolicy województwa śląskiego. Najpierw zwiedzili siedzibę Radia Katowice, gdzie poznali pracę reporterów, operatorów dźwięku, montażystów i dziennikarzy. Najbardziej zainteresowało uczniów miejsce, gdzie prowadzi się na żywo audycje radiowe. Mieli przyjemność uczestniczyć w jednym z programów. Uczniowie poczuli wtedy magię zawodu, jaki wykonują dziennikarze. Pan, pracujący przy stole montażowym, pokazał ósmoklasistom możliwości pracy z nagraniem. Bardzo ciekawą okazała się też wizyta w małym muzeum, na poddaszu. W nim uczniowie mogli zobaczyć pierwszy przenośny magnetofon reporterski, ważący 50 kilogramów, pierwsze telefony komórkowe, laptopy, a także stoły montażowe, przy których radiowcy Polskiego Radia Katowice pracowali przed kilkudziesięciu laty.
Po ciekawym pobycie edukacyjnym w radiu, ósmoklasiści mogli poczuć się jak prawdziwi wojownicy. Uczniowie odwiedzili laserowe studio paintballowe, gdzie wyposażeni w elektroniczne kamizelki, na półtorej godziny przenieśli się do wirtualnego świata, znanego im dotychczas wyłączne z gier komputerowych. Laserowy Paintball okazał się nie tylko świetną zabawą, ale również nauką zasad fairplay, zdrowej rywalizacji i współpracy w grupie.
Wycieczka spodobała się wszystkim uczestnikom. Zadowoleni ósmoklasiści wrócili pociągiem do Oświęcimia, co też było dla nich ciekawym doświadczeniem.Łódź - wycieczka kl. 7
11.06.2024 12:56Ahoj, przygodo!
Klasy siódme wybrały się na wycieczkę do Łodzi, która przywitała nas piękną pogodą. Pierwszym punktem programu była wizyta w Orientarium ZOO. Uczniowie zobaczyli wspaniałe okazy zwierząt, w tym największego w Europie słonia indyjskiego oraz najdłuższego krokodyla. Nie zabrakło również rekinów, płaszczek i innych morskich stworzeń, które na co dzień zamieszkują Azję południowo-wschodnią. Dodatkowo wzbogacili swoją wiedzę o ciekawski o florze i faunie z całego świata. Zwiedzanie kontynuowali spacerując po ulicy Piotrkowskiej. Podziwiali okazałe kamienice i podwórza, które kryją niesamowite historie. Ich zachwyt wzbudził Pasaż Róży, gdzie elewacje kamienic pokryte są tam kawałkami luster. Idąc ulicą Piotrkowską zobaczyli ławeczkę Tuwima, Fortepian Rubinsteina, Kufer Reymonta i Pomnik Lampiarza. Podążając Aleją Gwiazd na szlaku filmowym minęli Muzeum Kinematografii w dawnym Pałacu Scheiblerów, Stare Kino i figurkę Misia Uszatka. Następnie udali się na dworzec Łódź Fabryczna, gdzie mogli zobaczyć umieszczony 16 metrów pod ziemią najnowocześniejszy dworzec w Polsce oraz jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie, który kształtem przypomina płaszczkę. Drugi dzień pobytu spędzili w Centrum Nauki i Techniki EC1. Poznali fascynujący świat fizyki i chemii. Doświadczali rzeczywistość dotykiem i zabawą. Ostatnim punktem wycieczki był pokaz Zmiany klimatu pod lupą w Planetarium. Uczniowie dowiedzieli się o naturalnych i antropogenicznych czynnikach wpływających na klimat Ziemi. Siódmoklasiści nie mogą doczekać się kolejnego kilkudniowego wyjazdu, podczas którego w fantastyczny sposób następuje integracja uczestników wyjazdu.