- 22.11.2024
Wizyta w KL Auschwitz-Birkenau
Uczniowie klas ósmych naszej szkoły wzięli udział w bezpłatnym pobycie studyjnym w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau.
Pobyt obejmował zwiedzanie ogólne oraz warsztaty w Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Młodzież uczestniczyła w zwiedzaniu ogólnym obozu Auschwitz I, w tym bloku nr 6 oraz nr 11. Uczniowie podeszli pod ścianę śmierci, pod którą zapalono znicz i chwilą refleksji uczczono pamięć pomordowanych w obozie. Ważnym momentem było obejrzenie komory gazowej, krematorium oraz bloku zagłady ludności żydowskiej nr 27.
Druga część zwiedzania odbyła się w obozie Birkenau. Ósmoklasiści przeszli przez Alte Juden Rampe, mieli możliwość zobaczenia część baraków drewnianych tzw. kwarantannę oraz baraki murowane w kwaterze kobiecej i dziecięcej.
Po zwiedzaniu klasy brały udział w warsztatach prowadzonych w tak zwanym Starym Teatrze.
Tematem warsztatów był Los jednostki w rzeczywistości obozowej, Historia zapisana w przedmiocie oraz Los dzieci w KL Auschwitz.
W przypadku pierwszych zajęć uczestnicy warsztatów zapoznali się z różnymi typami postaw jakie reprezentowali więźniowie w obozie: moralność, odwaga, solidarność oraz towarzyszących im uczuć: głód, samotność, poniżenie. Wiedzę na ten temat czerpali z relacji świadków oraz informacji zdobytych podczas zwiedzania. Jednostkowe doświadczenia stały się punktem wyjścia do dyskusji o wpływie rzeczywistości obozowej na postępowanie osadzonych w obozie ludzi, uwrażliwiając młodzież na kwestie osadzenia konkretnych przeżyć obozowych w szerszym kontekście owej odrębnej rzeczywistości.
Podczas drugich warsztatów pt. Historia zapisana w przedmiocie głównym celem było przybliżenie historii byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz poprzez analizę historii wybranych przedmiotów należących do osób deportowanych do obozu. Uczestniczki i uczestnicy mieli okazję zobaczyć część unikatowych zbiorów PMA-B w formie fotografii. Każdy wybrany do zajęć przedmiot łączył się z losem osoby, który stanowił punkt wyjścia do rozmowy o rzeczywistości obozowej i indywidualnym doświadczeniu Auschwitz.
W trakcie warsztatów na temat losów dzieci w KL Auschwitz, uczniowie przygotowywali plakat ukazujący sytuację w obozie najmłodszych ofiar.
Młodzież wcześniej miała lekcje przygotowujące do wizyty w tym szczególnym miejscu, a po zakończeniu był czas na refleksję.- Wróć do listy artykułów